[OT] Kacik fotograficzny
  • Awatar użytkownika
    falzone
    5 i ponad 200 km/h
    5 i ponad 200 km/h
    Auto: Coupé phII
    Kontakt:

autor: falzone » 3 sty 2015, o 16:28

statyw mam i pilot...
    dzięki za rady
    właśnie trafiłem już wcześniej na szerokikadr :P

kupiłem Nikona d3200 + 18-105
    Megane Coupé phII -> ..:Stanced Megane:..
    MCKP na FB -> like it!
  • Awatar użytkownika
    torek
    4 bieg
    4 bieg
    Auto: Megane II 1.9 DCI

autor: torek » 5 sty 2015, o 16:09

LewY, a po co przeżucać foto z Lightrooma, do PS, jeśli już w lightroomie możemy wywołać Rawa do JPG. ? Później ściągamy programik ImageResizer i dowolnie zmniejszamy mu rozdzielczość, oraz wagę. :good:
    Pierwszy TurboClassic w PL :)Sprzedany.. viewtopic.php?t=13981 :megigtec:
    2011 :third: klasa Outlaw

Żelazkowóz 1.9DCI 130KM do toczenia :) viewtopic.php?t=27950 :qpemiki3:
  • Awatar użytkownika
    kondziu
    Jazda na 1 biegu
    Jazda na 1 biegu
    Auto: Coupe K4M

autor: kondziu » 5 sty 2015, o 20:00

Widzę, że są tu znawcy od fotografii, więc może uderzę do Was przyjaciele :) (Jeśli nie w tym temacie, to przenieście albo skarćcie, a się przeniosę).

Umarły nam wszystkie domowe aparaty, a jako że padła decyzja "kupujemy aparat" to mam prośbę o porady. Kwota, jaką możemy przeznaczyć to 600-700 zł. Jakby ktoś mógł zrobić fajne zestawienie na co zwrócić uwagę, na modele i marki polecane i odradzane itp. Ja od siebie mogę powiedzieć tylko tyle, że mieliśmy dwa aparaty od Benq i model DC C850 (był jako darmówka chyba przy zakupie neostrady) jak dla mnie robił bardzo fajne zdjęcia o ładnych kolorach. Za to nie mam zaufania do Nikonów, bo w rodzinie mojej żony były dwa i jest trzeci, ale albo nie umieją się nimi posługiwać, albo coś z tymi aparatami jest nie tak, bo nie dość, że kolory dziadowskie, to złapać ostrość graniczy z cudem. Jakie to są modele to nie mam pojęcia, wiem tylko, że pomarańczowe :p

Za wszystkie uwagi bardzo serdecznie już dziękuję, natomiast za polecenie jakichś udanych maszynek niech wam Bóg w dzieciach wynagrodzi :p
  • Awatar użytkownika
    LewY
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Auto: L3CF4R - wreszcie =]
    Kontakt:

autor: LewY » 6 sty 2015, o 21:14

LewY, a po co przeżucać foto z Lightrooma, do PS, jeśli już w lightroomie możemy wywołać Rawa do JPG. ?
    W LR masz ubogie sterowanie wyostrzaniem przy eksporcie i daje o wiele gorsze efekty niż eksport np. tiff'a do PS + resize + maska wyostrzająca. Może to tylko kosmetyka, ale dla mnie warta zachodu :good:
    Widzę, że są tu znawcy od fotografii
    Ja się nie znam, ja tylko lubię strzelać :P

kondziu, musisz powiedzieć co chcesz, co będziesz focił. Co prawda budżet nie jest wysoki, ale tu też warto pomyśleć czy chcesz robić zdjęcia rodzinne, gdzie przyda się w miarę krótki i jasny obiektyw czy może potrzeba Ci coś dłuższego do robienia np. ptaszków :)
    prawych jest wielu ... LewY jest tylko jeden ;)
  • Awatar użytkownika
    kondziu
    Jazda na 1 biegu
    Jazda na 1 biegu
    Auto: Coupe K4M

autor: kondziu » 7 sty 2015, o 07:21

Zdecydowanie zdjęcia w plenerze. Od robienia zdjęć rodzinnych jest moja babcia :P Wiem, że za tę kwotę nie kupię naprawdę porządnego aparatu, ale kompakty za 3 stówki też do mnie już nie przemawiają. Dlatego też liczę na każdą dobrą radę :beer:
    Ostatnio zmieniony 7 sty 2015, o 11:37 przez kondziu, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    torek
    4 bieg
    4 bieg
    Auto: Megane II 1.9 DCI

autor: torek » 7 sty 2015, o 09:45

LewY, a po co przeżucać foto z Lightrooma, do PS, jeśli już w lightroomie możemy wywołać Rawa do JPG. ?
    W LR masz ubogie sterowanie wyostrzaniem przy eksporcie i daje o wiele gorsze efekty niż eksport np. tiff'a do PS + resize + maska wyostrzająca. Może to tylko kosmetyka, ale dla mnie warta zachodu :good:
    Widzę, że są tu znawcy od fotografii
    Ja się nie znam, ja tylko lubię strzelać :P
    Nie zgodzę się z Tobą :P W LR jeśli za mocno się wyostrzy to już masz efekt przeostrzenia. a jak wiadomo nigdy nie jest to pożądany efekt. Nie wiem, którego masz LR'a, ale w ostatniej edycji jest naprawdę ok. Sporo fotek cykam w zupełności wystarcza sam LR. Zwłaszcza, że dochodzi jeszcze kwestia gdzie publikujesz foto... wiadomo że otwarty JPG na kompie w pełnej rozdzielczośki 5K będzie zdecydowanie lepszy niż na fb, czy jakimś fotosiku, gdzie dochodzi dodatkowa kompresja..
    no i tak naprawdę najwięcej zależy od tego na jakim szkle robisz.. ja mam stałkę 50 ze światłem 1.8.. zawsze myślałem że jakość jest ok.. ale w momencie gdy zapiąłem stałkę 25 i 35 ze światłem 1,4 L-kę... to dopiero zrozumiałem co znaczy mieć zajebiste szkło w aparacie... :o i już wiem za co płaci się te tysiące zł..
    Pierwszy TurboClassic w PL :)Sprzedany.. viewtopic.php?t=13981 :megigtec:
    2011 :third: klasa Outlaw

Żelazkowóz 1.9DCI 130KM do toczenia :) viewtopic.php?t=27950 :qpemiki3:
  • Awatar użytkownika
    LewY
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Auto: L3CF4R - wreszcie =]
    Kontakt:

autor: LewY » 7 sty 2015, o 14:22

W LR jeśli za mocno się wyostrzy to już masz efekt przeostrzenia. a jak wiadomo nigdy nie jest to pożądany efekt. Nie wiem, którego masz LR'a, ale w ostatniej edycji jest naprawdę ok.
    Czytaj to co napisałem raz jeszcze :) Ja mówię o wyostrzaniu po resizie zdjęcia, a nie o wyostrzaniu w czasie jego normalnej edycji - tutaj LR wystarcza w 90%.
    e w momencie gdy zapiąłem stałkę 25 i 35 ze światłem 1,4 L-kę... to dopiero zrozumiałem co znaczy mieć zajebiste szkło w aparacie
    No widzisz, jak focisz stałką, szczególnie eLką, to ostrość masz prawie w gratisie. Ja najwięcej zdjęć cykam z 100-400mm, też eLka, ale to nie to samo co stałka, na dodatek z ciągłym focusem i obiektami, które nieźle zapier... więc każdy gram ostrości się liczy :)
    iem, że za tę kwotę nie kupię naprawdę porządnego aparatu, ale kompakty za 3 stówki też do mnie już nie przemawiają. Dlatego też liczę na każdą dobrą radę
    Niestety, w tych pieniądzach nie dostaniesz czegoś z większą matrycą, więc moim zdaniem popatrz na Olympus ZX-10, przynajmniej ma jasny obiektyw z 5x zoomem.
    prawych jest wielu ... LewY jest tylko jeden ;)